Skip to content Skip to footer

Müzik eğitimi çocukların beynini nasıl etkiler?

Keman çalan yada piyano eğitimi alan çocuklar Mozart’dan fazlasını öğreniyor. Vermont Üniversitesinden çocuk psikiyatrisinde uzman bir ekibin yaptığı araştırmaya göre müzik eğitimi çocukların, dikkatlerini toplamalarına, duygularını kontrol etmelerine ve endişelerini gidermelerine yardımcı oluyor. Araştırma sonuçları American Academy of Child & Adolescent Psychiatry’de yayımlandı.

Profesör James Hudziak ve ekibi normal beyin gelişimi için yapılan araştırmada toplanan Manyetik rezonans görüntüleme (Health Magnetic Resonance Imaging MRI) verileri kullanıldı. Ekip 16-18 yaş arası 232 çocuğun beyin taramalarını analiz etti.

Çocuk büyüdükçe korteksi kalınlaşarak değişir. Hudziak ve ekibi önceki MRI analizlerinde korteksin kalınlaşması yada incelmesinin, kaygı, depresyon bozukluğu, dikkat problemleri, öfke ve davranış kontrol bozuklukları gibi zihinsel bozukluk yada hastalıklarla doğrudan bağlantılı olduğunu tespit etmişti. Hudziak bu araştırmayı kullanarak müzik eğitiminin korteks de pozitif etkilerinin olup olmadığını görmek istedi.

Araştırma Hudziak’ın yarattığı bir model tarafından destekleniyor, Hudziak’ın yarattığı modelde aileler, öğretmenler, arkadaşlar, evcil hayvanlar ve ders dışı aktiviteler bulunuyor. Hudziak, “Kurduğum modelde müzik kritik öneme sahip bir bileşen” diyor.

Araştırmacılar bekledikleri delilleri buldu, müzik eğitimi beyinde hareket kontrolünü sağlayan motor bölgesini uyandırıyor. Daha da önemlisi davranışları dengeleyen alanda da değişimlere neden oluyor. Örneğin müzik pratiği yapmak, hafızayı çalıştırma, dikkat kontrolü ve aynı zamanda organizasyon ve gelecek için planlama yapma gibi yürütme fonksiyonlarından sorumlu korteks de kalınlaşmaya neden oluyor.

Çocukların müziksel arka plana sahip olmasının aynı zamanda kortikal bölgenin – kendini kontrol etme ve duygusal işlemlerle alakalı beyin bölgesi – kalınlaşmasına doğrudan etkisi olduğu görülüyor.

Profesör James Hudziak’ın ortaya koyduğu hipoteze göre, keman çalmak çocuklarda psikolojik tedavide bir kutu ilaçtan çok daha etkili olabilir.

Profesör James Hudziak, “Her zaman negatif şeylerden kaynaklanan sorunları tedavi ederiz, ama pozitif şeyleri tedavi olarak kullanmayı hiç denemiyoruz.” diyor.

Araştırmanın detayı için:
James Hudziak, M.D. et al. Cortical Thickness Maturation and Duration of Music Training: Health-Promoting Activities Shape Brain Development. Journal of American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, December 2014 DOI: 10.1016/j.jaac.2014.06.015 show